Email
Sık Kullanılanlara Ekle
Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir.   - Ne Mutlu Türküm Diyene ! - M.K.Atatürk
27 Mayıs 2016 Cuma
Sanayi PDF Yazdır e-Posta

Ankara'nın Türkiye Ekonomisindeki yerinin daha iyi anlaşılması için İSO tarafından yapılan 500 büyük firma araştırmasını analiz etmek gerekmektedir. 1994 yılı itibariyle Türkiyenin 500 büyük firması içine giren Ankara Sanayi Odası'na kayıtlı 36 firmanın, cari olarak faaliyet sonuçları şöyledir. (Özel firmanın adının açıklanmaması isteğiyle çalışmalar 35 firma üzerinde yoğunlaştırılmıştır.) İncelenen 35 firmanın 10'u Kamuya, 25'i Özel kesime aittir.


Sanayi Bölgeleri:

Sincan Organize Sanayi Bölgesi Ata Sanayi Sitesi
OSTİM Büyük Sanayi Sitesi
ATİSAN Demir Sanayi Sitesi
İvedik Organize Sanayi Bölgesi Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi
Gersan Sanayi Sitesi Yeni Sanayi Sitesi
Siteler

ASO FİRMALARININ SEKTÖREL DAĞILIMI
İŞ GÜCÜ VE İSTİHDAM


Ankara Sanayi'nde istihdam kapasitesi olarak en yüksek oran Elektrik Sanayii'nde görülmektedir. Toplam 52284 kişinin istihdam edildiği Elektrik Sanayii'nin, istihdam edilen toplam personel içindeki oranı yüzde31'dir. Elektrik Sanayii'ni 164600 kişi ile İmalat ve Tesisat Müteahhitliği sektörü izlemektedir. Bu sektörün toplam istihdam içinde ki oranı yüzde 10'dur. Son yıllarda önemli gelişmeler gösteren Tekstil sektörü, istihdam kapasitesi olarak 3. Sırada yer almaktadır. Toplam 12213 kişinin istihdam edildiği sektörü 12101 kişi ile Muhtelif gıda sanayi takip etmektedir. Tekstil ve Muhtelif Gıda Sanayi Sektörü'nün toplam istihdam içerisindeki payı yüzde 7'dir. İstihdam kapasitesi en düşük sektör ise Asansör ve Akümülatör Sanayii'dir.

SERMAYE YOĞUNLUĞU

Ankara Sanayii'nde sermaye yoğunluğu en yüksek sektör olarak Petrol ve Kimya Sanayii geelmektedir. Petrol ve Kimya Sanayii'nin ASO üyesi kuruluşların toplam sermayesi içerisindeki payı yüzde 24'tür. İzabe ve Hadde Sanayii yüzde 13'le ikinci, Elektrik Sanayii yüzde 11 ile üçüncü sırayı almaktadır. Sermaye yoğunluğu açısından en düşük sektör istihdam kapasitesinde olduğu gibi Asansör ve Akümülatör Sanayiidir.

İŞYERİ SAYISI

ASO'ya kayıtlı sanayi işyerlerinin sektörel dağılımına bakıldığında, birinci sırayı Makina ve Alat Sanayii almaktadır. Tekstil ve Giyim Sanayii ikinci, İmalat ve Tesisat Müteahhitleri Sanayii üçüncü sırada, İzabe ve Hadde Sanayii ise son sırada yer almaktadır.

İlçe

İşyeri

Mamak6.907
Çankaya26.633
Altındağ21.780
Keçiören9.855
Yenimahalle27.822
Sincan5.460
Etimesgut 5.677
Toplam105.697
 


REKLAM AÇIKLAMALARI
ankara firmalar, şehir rehberi,ankarada nereye gitsek ,ankarada aktiviteler, ankara etkinlik,ankara events, ankarada gezilecek yerler,