Email
Sık Kullanılanlara Ekle
Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir.   - Ne Mutlu Türküm Diyene ! - M.K.Atatürk
30 Mayıs 2016 Pazartesi
Elmadağ PDF Yazdır e-Posta
Bilgiler
Merkez nüfusu 27.060 (2009)
İlçe nüfusu 48.013  (2009)
Yüzölçümü 568.07 km²
Rakım 1.135 M
Koordinatlar 39°55′15″N
33°13′51″E
Yönetim
Belediye Sitesi
Kaymakamlık Sitesi

Ankara-Samsun karayolu üzerinde, Ankara'ya 41 km. mesafede ve 1135 m. rakımlı, 1855 metre yüksekliğe sahip Elmadağı'nın kuzey yamacında bulunan bir ilçedir. Ankara-Kalecik demiryolu ve Kargalı Dere ilçe merkezinin içinden geçer. İlçenin doğusunda Kırıkkale, güneyinde Bala, güneybatısında Çankaya, batısında Mamak ve Altındağ, kuzeyinde Akyurt ve Kalecik ilçeleri bulunur. 

 

 

 

 

 

  

Hasanoğlan Beldesi
Hasanoğlanın en yüksek noktası, deniz düzeyinden 1985 metre yüksek olan İdris Dağı'nda bulunan "Kırk Kızlar Tepesi"dir. Köy bu dağın Güney eteğine kurulmuştur. Köyün yerleşim merkezi rakımı ortalama 1200 olan ve İdris Dağı'nı meydana getiren ana kayaların ortaya koyduğu sağlam tabanın üstüne ve bir pınarın çıktı yerde başlayıp günü¬müze geldikçe dağılarak büyük bir alana yayılmıştır. 9.922 nüfusludur. Tarım Kredi Kooperatifi, Sağlık Ocağı, İlköğretim Okulu, Öğretmen Lisesi ve Kız Meslek Lisesi vardır.

Ankara-Samsun karayolu, Ankara-Kalecik demiryolu ve Hatip Çayı'na karışan Lalahan Deresi beldenin içinden geçer. İlçe merkezine 14 km., Ankara'ya ise 25 km. uzaklıktadır. 2000 yılı nüfus sayımına göre 4.997 nüfusludur.
Türklerin ilk iskan yerlerinden olan "Odavaşı Köyü" hudutları içinde bulunan ve 1530'lu yıllarda "Lal a Kervansarayı" mezrası olarak zikredilen bu yerleşme yeri, ana ulaşım yolu üzerinde bulunması dolayısıyla yolcuların konaklaması için bir "kervansaray" ve "derbent" yapılmıştır. Bu bölgede bulunan iki çiftlik yer ve iki su değirmeni, Ankara şehir merkezinde bulunan "Sultan Hamamı" (Eynebey Hamamına vakfedilir. Osmanlı döneminde Balâ kazasının bir köyü olan "Odavaşı" daha sonra "Odabaşı" olarak anılmış ve 1790 yılında Odabaşı Köyü'nden Topoğlu Seyyid Ali, Balâ kasabasına "sekban başı" olur.
1892 yılının Aralık ayında hizmete giren İstanbul-Ankara demiryolu, daha sonra "dekovil" hatlı olarak Yahşihan'a kadar döşenir. Milli Mücadele yıllarında bu Dekovil hattı, cephane ve tahıl sevkiyatında kullanılır. Belde de bulunan Lala Kervansarayı ise günümüzde tamamen yıkılmıştır.

 


 

Lalahan Beldesi
Cumhuriyetin ilanı ile Odabaşı köyü Elmadağ ilçesine bağlanır. Kara ve demiryolunun sağladığı avantajlar, resmi ve özel kurumların kurduğu tesislerle Lalahan kasabasına, 1986 yılında "Odabaşı Belediyesi" adı altında belediye teşkilatı kurulur. 1987 yılında da "Lalahan Belediyesi" olarak isim değişikliği yapılır. Odabaşı yerleşim biriminde 15-20 hane nüfus kalır. Belde halkının %35 kamu sektöründen, %40 özel sektörden, %10 tarım sektöründen, %2 Hayvancılık sektöründen ve %13 serbest olarak geçimini sağlar. Başkente ve ilçeye yakınlığı dolayısıyla devamlı göç almaktadır. Beldenin her türlü alt yapısı tamamlanmıştır. Sağlık Ocağı ve İlköğretim Okulu vardır. Hayvancılık Araştırma Enstitüsü, resmi ve özel sanayi kuruluşları yatırımlarına devam etmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 


  Yeşildere Beldesi

Ankara-Samsun karayoluna 7 km. uzaklıkta, ilçe merkezine ise yaklaşık 10 km mesafede olup, 2.716 nüfusludur. İlk yerleşmelerden olan beldede milat öncesi, Galat, Roma ve Erken Bizans dönemine ait antik malzeme ve höyükler; "İmalin kale", Yağlı- pınar mevkiinde beşik çatı şeklinde taş, Roma dönemi Aslan heykeli, "Çatal kaya" höyükler, Bozan kayası, Marmalı'da tarihi kabartma taşlar, Özbağlar mevkiinde "Seyid Cemali Türbesi"ndeki antik sütunlar, Roma dönemine ait sütun ve başlıkları, "Pencere Kayası", Eski köy yakınlarında mağara, Sarayözü mevkii sütün başlığı gibi arkeolojik miras bulunmaktadır.
1463 yılı kayıtlarında bulunmayan köyün, Ankara civarında bulunan ve kayıtlarda "Cemal Zaviyesi" olarak adı zikredilen "kolonizatör bir derviş "in mezrası olduğu kanaatini taşıyoruz. "Hasanoğlan Hacı Bayram-ı Veli vakfı"nın bir kısım arazisinin de belde sınırları içinde bulunduğu kayıtlardan anlaşılmaktadır.

Eski adı "Dereşıh", "Dereşeyh" olan belde, İdris Dağı'nın yamaçlarında ve dere yatağında iken 1970 yılında afet bölgesi ilan edilerek bugünkü yerine taşınır. 1992 yılında belde olmuş ve belediye teşkilatı kurulmuştur. Altyapı ve imar faaliyetleri hızla devam eden belde de Sağlık Ocağı ve İlköğretim Okulu vardır.
 

 


REKLAM AÇIKLAMALARI
ankara firmalar, şehir rehberi,ankarada nereye gitsek ,ankarada aktiviteler, ankara etkinlik,ankara events, ankarada gezilecek yerler,