Email
Sık Kullanılanlara Ekle
Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir.   - Ne Mutlu Türküm Diyene ! - M.K.Atatürk
31 Mayıs 2016 Salı
Roma Mezarları PDF Yazdır e-Posta

Balgat Roma Mezarı: Çankaya İlçesi, Balgat Semtinde, 1998 yı­lında bir temel hafriyatı sırasında Roma Mezarı açığa çıkmış, yapı­lan kurtarma kazısı sonucunda tahrip edilmiş mezar odası duvarla­rı bulunmuştur. Mezar odası, kazı bitiminde Roma Hamamı alanı­na taşınmış ve orada monte edilmiştir. Mezar odasında iki adet kline, bir adet ostotek bulunması, mezarın iki defa kullanıldığını orta­ya çıkarmaktadır. Mezar buluntusu olarak pişmiş toprak ve bronz kaplar, altın taç, küpe, yüzük, yüzük kaşı, cam gözyaşı şişeleri, tabak, pişmiş toprak kandil ve kase bulunmuştur. Mezardan çıkarılan eser­ler Anadolu Medeniyetleri Müzesi Salonunda yeniden yapılan me­zar odası içinde sergilenmektedir.
Altındağ Roma Mezarı
: Altındağ İlçesi, İsmet Paşa Mahalle­si, Çankırı Kapı Sokak No. 46'da bir inşaatın temel kazısında or­taya çıkan ve bina cephesi kotundan 0,50 m. altta, yüksekliği 1,70 m., eni 2,20 m., boyu 2,60 m. olan dromoslu Geç Roma me­zar odası, restore edilerek korumaya alınmıştır.

 

 

 

 


REKLAM AÇIKLAMALARI
ankara firmalar, şehir rehberi,ankarada nereye gitsek ,ankarada aktiviteler, ankara etkinlik,ankara events, ankarada gezilecek yerler,