Email
Sık Kullanılanlara Ekle
Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir.   - Ne Mutlu Türküm Diyene ! - M.K.Atatürk
28 Mayıs 2016 Cumartesi
Kazan Genel Bilgiler PDF Yazdır e-Posta

Bilgiler
Merkez nüfusu 37.006 (2009)
İlçe nüfusu 38.964 (2009)
Yüzölçümü 470,83km²
Rakım 780 metre
Koordinatlar 40°13′54″N
32°41′2″E
Yönetim
Belediye Sitesi
Telefon:   (312) 814 10 03
Faks:       (312) 814 05 33
Kaymakamlık Sitesi

Ankara şehir merkezine 45 km. uzaklıkta. Cumhuriyet döneminin ilk kadın milietvekili "Satı Kadın" da Kazan'lıdır.
Ankara'nın kuzeybatısında Akıncı Ovası üzerinde yer alan Kazan'ın doğusunda Keçiören, güneydoğusunda Yenimahalle, güneyinde Sincan, batısında Ayaş, kuzeyinde Kızılcahamam ve kuzeydoğusunda Çubuk ilçeleri bulunmaktadır. Yüzölçümü 470 km2dir.

Ankara İstanbul arasındaki bağlantıyı sağlayan ve ilçe sınırlarından geçen E-89 devlet karayolu ve Tem Otoyolu Kazan'ın gelişimine etki eden faktörlerin başında gelmektedir.

İki önemli ulaşım yolu üzerinde bulunan Kazan'da sanayileşmenin özellikle son yıllarda ciddi bir ivme kazandığı görülür. Günümüzde ilçede küçük, orta ve büyük ölçekte yüz elliye yakın sanayi kuruluşu bulunmaktadır. Ülkemizin savunmasında önemli bir yer tutan TAI ve TUSAŞ sanayi kuruluşları Kazan'da bulunmaktadır.
Bugün Kazan, Ankara'nın 24 ilçesinden en hızlı gelişen ve göç alan yapısı, hızlı değişimi, tarihi, ekonomik ve coğrafi yapısı ile üniversite öğrencilerine tez konusu olmaktadır.
Kazan, başkent Ankara'nın kuzeybatısında yer alan Akıncı Ovası üzerine kurulmuştur. Ankara'ya 47 km uzaklıkta bulunan ilçemiz, 47 bin hektarlık yüzölçümü, 15 köyü ve 31 mahallesi ile 36.147 nüfusa sahiptir. Ülkemizin en hızlı gelişen ilçelerinden biri olan Kazan, Ankara İstanbul Devlet Karayolu üzerinde olup, Ankara'ya otomobille 20 dakika mesafededir. TEM Otoyolu da ilçe sınırları içerisinden geçmektedir. Bu nedenle ilçemizin, Türkiye'nin her yöresiyle ulaşım bağlantısı mevcuttur.
Kazan, her yönü ile Başkent Ankara'nın cazibe merkezi olma yolundadır. Gelenekleri ve doğal yapısı ile şehirleşme yönünde hızlı bir gelişme göstermektedir. Cumhuriyet döneminden itibaren sürekli gelişen Kazan ilçesi 2000 yılı nüfus sayımı itibari ile 15.871 nüfusa sahip iken 2007 yılında 36.147 nüfusa ulaşmıştır.

İlçenin ekonomisini ağırlıklı olarak tarım, hayvancılık ve sanayi oluşturmaktadır. Ova Çayı'nın suladığı ilçe sınırları içinde Şekerpancarı, kum fasulye, kavun, buğday ve henüz yeni yeni gelişmekte olan seracılık, çiftçilerimizin gelir kaynaklarının başlıcalarındandır. Yetiştirilen bu tarım ürünlerinin yanı sıra büyükbaş ve kümes hayvancılığı, arıcılık ve yumurta tavukçuluğu da yapılmaktadır

 Detay >>
Bilgiler Kazan Belediyesi Yayınları Geçmişten Günümüze Kazan kitaplarından alınmıştır alınmıştır 
 

 

 


REKLAM AÇIKLAMALARI
ankara firmalar, şehir rehberi,ankarada nereye gitsek ,ankarada aktiviteler, ankara etkinlik,ankara events, ankarada gezilecek yerler,