Email
Sık Kullanılanlara Ekle
Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir.   - Ne Mutlu Türküm Diyene ! - M.K.Atatürk
28 Mayıs 2016 Cumartesi
Nallıhan Köyleri PDF Yazdır e-Posta
Akdere  
İlçeye 3 km. mesafede olup, 232 nüfusludur. "Nallı Çayı" vadisinde bulunan köyde "Hoş Ebe" türbesi ve piknik alanı vardır. Orman bitişiği köylerdendir. Geleneksel mimari kısmen de olsa korunmuştur.


 
Aksu  
İlçeye uzaklığı 23 km, Eskişehir-Nallıhan karayoluna 9 km. mesafede olup, 40 nüf usludur. "Çukurca yaylası" ve suları meşhurdur. Orman köyüdür.
Alan  
Düz yerleşme olan köyün ilçeye uzaklığı 25 km. olup, 122 nüfusludur. "Solaklar" adında bir mahallesi vardır. Yapılarda geleneksel mimari korunmaktadır. Orman köyüdür.

 
Aliefe  
Yamaç yerleşmesi olan köyün ilçeye uzaklığı 24 km. olup, 56 nüfusludur. Geleneksel mimari korunmaktadır. Orman bitişiği köylerdendir.


 
Alpagut  
İstanbul-Nallıhan karayoluna 8 km. mesafede, yamaç yerleşmesi olan köyün, ilçeye uzaklığı 42 km. olup, 52 nüfusludur. Orman köyüdür.
Arkutça  
İstanbul-Nallıhan karayoluna 9 km. mesafede, yamaç yerleşmesi olan köyün ilçeye uzaklığı 17 km. olup, 42 nüfusludur. Orman köyüdür.
 
Aşağı Bağdere  
Eskişehir-Nallıhan karayolu yakınında, eski adı "Baderey-i Zir" (Aşağı Bağdere) olan köyün ilçeye uzaklığı 33 km. olup, 19 nüfusludur. Orman köyüdür. 
Aşağı Bağlıca  
Eskişehir-Nallıhan karayoluna 3 km. mesafede, yamaç yerleşmesi olan köyün ilçeye uzaklığı 8 km. olup, 51 nüfusludur. Orman bitişiği köylerdendir. Geleneksel mimari ve doku korunmaktadır.
Aşağı Kavacık  
Eskişehir-Nallıhan karayolu yakınında, dere içi yerleşme olan köyün ilçeye uzaklığı 18 km. olup, 97 nüfusludur. "Karakaya" mahallesi vardır. Orman köyüdür.

 
Atça  
"Karakiriş dağı"nın güney yamaç düzlüğünde bulunan köy, An- kara-Nallıhan karayoluna 11 km. mesafede, ilçeye uzaklığı 30 km. olup, 210 nüfusludur. Atça köyünün yakınında bulunan "Atça Kı- zılözü" köyünün yanması ile bu köyde oturanlar Atça'ya yerleşir. Köy camiinin ahşap tavan süslemeleri özgündür. Orman bitişiği köylerdendir. Tarım Kredi Kooperatifi vardır.

 
Aydoğmuş  
Dere kenarı yamaç yerleşme olan köyün ilçeye uzaklığı 30 km. olup, 43 nüfusludur. "Camiyaka" ve "Bıyıklar" adında iki mahallesi vardır. Orman köyüdür.


 
Belenalan  
Eskişehir-Nallıhan karayoluna 3 km. mesafede, ilçeye uzaklığı 38 km. olup, 107 nüfusludur. Orman köyüdür.
Belenören  
İstanbul-Nallıhan karayoluna 12 km. mesafede, düz yerleşme olan köyün ilçeye uzaklığı 26 km. olup, 44 nüfusludur. Orman köyüdür.

 
Beyalan  
Bolu il sınırına yakın, "Karakuz" tepesi kuzey vadi içinde, eski adı "Süriim" olan köyün ilçeye uzaklığı 33 km. olup, 48 nüfusludur. Orman köyüdür.
 
Beycik  
İstanbul-Nallıhan karayolu üzerinde, düz yerleşme olan köyün ilçeye uzaklığı 28 km. olup, 120 nüfusludur. "Elvan" mahallesi vardır. Orman köyüdür.

 
Beydili  
Türklerin ilk iskan yerlerinden olan köyün ilçeye uzaklığı 40 km. olup, 320 nüfusludur. 19281934 yılları arasında bucak merkezi olur. "Beydili", Oğuz boylarından birinin adıdır.


 
Bozyaka  
Nallıhan-İstanbul karayolu üzerinde, Nallı Çayı vadisinde, ilçeye uzaklığı 8 km. olup, 502 nüfusludur. Bolu-Mudurnu'ya bağlı iken 1950 yılından sonra Nallıhan'a bağlanan köy, Orman bitişiği köylerdendir.
Cendere  
Türklerin ilk iskan yerlerinden olan köy, Subaşı köyü ile karşı karşıyadır. Osmanlı devletinin kuruluşunda büyük emeği geçen "Çandarlı" ailesinin ve Çandarlı Halil Paşa'nın köyüdür. Yamaç yerleşmesi olan köyde geleneksel mimari korunmaktadır. İlçeye uzaklığı 25 km. olup, 72 nüfusludur. Orman köyüdür.
 
Çalıca Alan  
Nallıhan-İstanbul karayolu üzerinde, Nallı Çayı vadisinde, ilçeye uzaklığı 25 km. olup, 136 nüfusludur. Ayrıca "Boraman" mahallesi vardır. Orman bitişiği köylerdendir. 
Çamalan  
Eski adı "Gerede", "Gerde" olan köy, 1934-1973 yılları arasında bucak merkezi olur. İlçeye uzaklığı 60 km. olup, 514 nüfusludur. "Örenburnu" mevkiinde antik yerleşme vardır. Tarım Kredi Kooperatifi, Sağlık Ocağı, İlköğretim Okul u ve sulama amaçlı gölet vardır. Orman köyüdür.
Çiller  
Nallıhan-Mudurnu karayolu üzerinde, ilçeye uzaklığı 22 km. olup, 112 nüfusludur. Orman bitişiği köylerdendir.
 
Çive  
İlçeye uzaklığı 45 km. olup, 136 nüfusludur. Ayrıca "Aşağı Çive" ve "Karaağaç" mahalleleri vardır.

 
Çulhalar  
İlçeye uzaklığı 25 km. olup, 23 nüfusludur. "Sarıçalı Dağı" eteklerinde, düz yerl eşme olan köyde geleneksel mimari korunmuş, "Erenler tepesi" ziyareti, "Tek-çift kuyusu" ve şelale vardır. Orman köyüdür.

 
Danişment  
Nallıhan-Seben karayolu üzerinde, Bol u il sınırına yakın, ilçeye uzaklığı 22 km. olup, 108 nüfusludur. Orman bitişiği köylerdendir. Doğal kültür varlıklarından olan ve korumaya alınan "Asarlık tepeleri" vardır.
 
Davutoğlan  
Ankara-Nallıhan karayolu üzerinde, "Karadoruktepe" kuzey yamacında, "Kuş Cenneti"ne nazır, yamaç yerleşmesi olan köyün ilçeye uzaklığı 30 km. olup, 273 nüfusludur. Ayrıca "Akçabayır" mahallesi vardır.
 
Demirköy  
Eskişehir-Nallıhan karayoluna 3 km. mesafede, ilçeye uzaklığı 36 km. olup, 61 nüfusludur. Orman köyüdür. 
Dereköy  
İstanbul-Nallıhan karayoluna yakın, Nallı dere vadisinde, ilçeye uzaklığı 13 km. olup, 131 nüfusludur. Orman bitişiği köylerdendir.
 
Doğandere  
İstanbul-Nallıhan karayoluna yakın, Nallı dere vadisinde, geleneksel mimarinin korunduğu köyün ilçeye uzaklığı 18 km. olup, 1 54 nüfusludur. Orman biti ş iği köylerdendir.
 
Döğmeci  
Yamaç yerleşmesi ve geleneksel mimarinin korunduğu köyün ilçeye uzaklığı 22 km. olup, 24 nüfusludur. Orman köyüdür.
 
Eğriköy  
"Yenice Barajı" yakınında, yamaç yerleşme olan köy, Eskişehir-Nallıhan karayoluna 3 km. mesafede, ilçeye uzaklığı 45 km. olup, 220 nüfusludur. Orman köyüdür.
Emrem Sultan  
Sakarya Irmağı'nın yakınında, Sa- rıyar-Nallıhan yolu üzerinde, An- kara-Nallıhan yoluna takriben 10 km. mesafede, ilçe merkezine 28 km. uzaklıkta olup, 212 nüfusludur. İlk iskan yerlerinden olan köyde, Yunus Emre'nin mürşidi "Tabduk Emre" hazretlerinin türbesi vardır. Ayrıca "Tabduk Zaviyesi"ne ait kalıntılar ve mezarlar da bulunmaktadır. Sarıyar yolu üzerinde iki adet kaya mağara vardır. Ayrıca "Nallıkozlu" mahallesi vardır. Burada "Şeyh Cafer Sadık" türbesi vardır. Orman bitişiği köylerdendir.
 
Epçeler  
Bolu il sınırına yakın, ilçeye uzaklığı 17 km. olup, 105 nüfusludur. Dere içi yerleşme ve geleneksel mimarisi korunmakta olup, "Mürküt" mahallesi vardır. Orman köyüdür.
 
Ericek  
Bolu il sınırına yakın, ilçeye uzaklığı 50 km. olup, 167 nüfusludur.  Orman köyüdür.
Eymir  
Eski adı "Eymür" olan köyün ilçeye uzaklığı 17 km. olup, 873 nüfusludur. "Karakiriş dağı"nın güney yamacında, Nallıhan-Ankara karayoluna 4 km. mesafede ve "Çalı Yaylası" olan köyün "Zaimoğlu" adında ayrı bir yerleşmesi vardır. "Eymir", Oğuz boylarından birinin adıdır. 1987 yılında yapılan Eymir köyü göletinin çevresi ağaçlandırılmış ve İlçe Tarım Müdürlüğü'nce gölete aynalı sazan yavruları atılmıştır. Orman bitişiği köylerdendir.
 
Gökçeöz  
"Aladağ çayı"na kanşan akarsu yatağında, ilk yerleşme yerlerinden, eski adı "Çeği" olan köyün ilçeye uzaklığı 50 km. olup, 286 nüfusludur. Beypazarı ilçe sınırına yakın, "Haladoruğu" tepesi kuzey yamacında, Roma ve Bizans dönemi yerleşmelerin bulunduğu köyün ortasından akarsu geçmekte ve antik malzeme ve anıt ardıç ağaçları bulunmaktadır. Ayrıca "Çiğbükü" mahallesi vardır.
 
Güzelöz  
Nallıhan-Seben karayolu üzerinde, gel eneksel mimarinin korunduğu köyün ilçeye uzaklığı 42 km. olup, 127 nüfusludur. Orman bitişiği köylerdendir.
 
Hacı Hasanlar  
Nallıhan-İstanbul karayoluna 5 km. mesafede ve ilçeye uzaklığı 20 km. olup, 25 nüfusludur. Orman köyüdür. 
Hıdırlar  
Eski adı "Ayman" olan köy, Nallıhan-Sarıyar yoluna 2 km. mesafede, ilçeye uzaklığı 29 km. olup, 283 nüfusludur.
İslamalan  
Yamaç yerleşmesi ve geleneksel mimarinin hakim olduğu köyün ilçeye uzaklığı 17 km. olup, 75 nüfusludur. Orman köyüdür.


 
Kabaca  
Nallıhan-Seben karayolu üzerinde, düz yerleşme ve geleneksel mimarinin korunduğu köyün ilçeye uzaklığı 22 km. olup, 281 nüfusludur. Orman bitişiği köylerdendir.
 
Kadıköy  
İstanbul-Nallıhan karayoluna 13 km. mesafede ve ilçeye uzaklığı 23 km. olup, 56 nüfusludur. Orman köyüdür.
Karacasu  
Nallı Çayı vadisinde, İstanbul- Nallıhan karayoluna yakın, ilçeye uzaklığı 27 km. olup, 204 nüfusludur. Ayrıca "Durhanlar" mahallesi vardır. Orman bitişiği köylerdendir. 
Karahisar  
Eskişehir-Nallıhan yoluna 8 km. mesafede, ilçeye uzaklığı 29 km. olup, 46 nüftisludur. Köy adını "Karahisar Kayası" denilen ve üzerinde sur kalıntıları bulunan, oldukça dik ve sarp kayadan almıştır. Geleneksel mimarinin korunduğu köyde bulunan eski ahşap cami ve minaresi yıkılmak üzeredir. Orman köyüdür.


 
Karahisar Gölcük  
İlçeye uzaklığı 25 km. olup, 53 nüfusludur. Köyün yakınında Frig "Kaya Anıtı" vardır. Kaya anıtının hemen allında Frig dönemine ait mezar odası bulunmaktadır. Orman köyüdür.
Karahisar Kozlu  
İlçeye uzaklığı 25 km. olup, 52 nüfusludur. "Söğütbeli" ve "Karahisarkozlu Yaylası" mahalleleri vardır. Orman köyüdür.
 
Karaköy  
"Aladağ Çayı" vadisi yataklarında, Ankara-Nallıhan karayoluna 11 km. mesafede ve ilçeye uzaklığı 40 km. olup, Beypazarı ilçe sınırına yakın ve 309 nüfusludur. Sivil mimari yapıları bu köyde, bölge köylerine göre ayrıcalık gösterir. Taşın ve ahşabın maharetle kullanıldığı yapıların bulunduğu köyün "sit alanı" olarak ilan edilmesi gerekmektedir. Ayrıca doğal kayalıklar görülmeye değer. Antik malzeme ve su boldur.


 
Kavak  
Eskişehir-Nallıhan karayoluna 2 km. mesafede, ilçeye uzaklığı 44 km. olup, 385 nüfusludur. Orman köyüdür.
Kulu  
Yamaç yerleşme ve 3-4 haneli, ilçeye uzaklığı 35 km. olup, 18 nüfusludur. Orman köyüdür.
Kuruca  
Eskişehir-Nallıhan karayoluna 2 km. mesafede, tepe üstü düz yerleşme olan köyün ilçeye uzaklığı 20 km. olup, 171 nüfusludur. Orman köyüdür.
 
Kuzucular  
Çamalan yolu üzerinde, düz yerleşme ve ilçeye uzaklığı 60 km. olup, 276 nüfusludur. Orman bitişiği köylerdendir.
Meyil Dere  
Eskişehir-Nallıhan karayolu yakınında, dere yatağında, ilçeye uzaklığı 22 km. olup, 81 nüfusludur. Orman bitişiği köylerdendir.

 
Meyil Hacılar  
Eskişehir-Nallıhan karayoluna 4 km. mesafede, ilçeye uzaklığı ise 24 km. olup, 72 nüfusludur. Köyde çevresi 10 metreyi bulan beş yüz yıllık "Anıt ardıç ağacı" vardır. Geleneksel mimarinin korunduğu köy dere içi yerleşmedir. Orman bitişiği köylerdendir.
Nallı Dere  
"Nallı Çayı" vadisinde, Ankara- Nallıhan karayoluna 6 km. mesafede ve ilçe merkezine 8 km. uzaklıkta olup, 143 nüfusludur. "Camiyaka" adında bir yerleşmesi vardır. Türklerin ilk iskan yerlerinden olan köy, devamlı göç vermektedir. Köy yolu mezarlık içinden geçmiş, 1789 yılında vefat eden el-hac Hüseyin Efendi ve 1852 yılında vefat eden Camiyaka köyü imamı Mustafa Efendi'nin kitabeli mezar taşları vardır. Camiyaka mahallesinde Roma ve Bizans dönemi antik malzeme bulunmaktadır. Orman köyüdür.
 
Nallı Gölcük  
"Aladağ çayı"na karışan "Abdal- boğazı" deresini besleyen akarsu yatağında bulunan köyün ilçeye uzaklığı 35 km. olup, 51 nüfusludur. Orman köyüdür.

 
Nebioğlu  
Bolu il sınırı yakınında, 5-6 haneli, ilçeye uzaklığı 70 km. olup, 47 nüfusludur. Orman köyüdür.


 
Osmanköy  
Eskişehir-Nallıhan karayolu üzerinde, ilçeye uzaklığı 45 km. olup, 1.335 nüfusludur. İlköğretim Okulu ve Jandarma Karakolu vardır. Orman bitişiği köylerdendir.
 
Ozan  
Yamaç düzlüğünde, ilçeye uzaklığı 69 km. olup, 194 nüfusludur. Orman köyüdür.
 
Ömer Şeyhler  
Eski adı "Ömerşıhlar" olan köyün ilçeye uzaklığı 15 km. olup, 96 nüfusludur. "Nallı çayı" vadisinin sarp yamaçlarında bulunan köyde "Ömer Şeyh" türbesi vardır. Geleneksel mimarinin güzel örneklerinin bulunduğu köy, özgün özelliğini korumaktadır. Yaz ayl arında köy hayatı "Sarsın Yaylası"nda devam eder. Ayrıca "Taşlı" yerleşmesi vardır. Orman köyüdür.

 
Öşürler  
Eskişehir-Nallıhan karayolu yakınında, ilçeye uzaklığı 29 km. olup, 32 nüfusludur. Yamaç düzü yerleşme olan köyde geleneksel mimari korunmaktadır. Orman bitişiği köylerdendir.
 
Sarıkaya  
"Karakiriş dağı"nın yamaçlarında, gel eneksel mimari dokunun korunduğu köyün ilçeye uzaklığı 26 km. olup, 145 nüfusludur. Orman köyüdür.
 
Sobran  
"Karakiriş dağı"nın batı yamaç düzlüğünde bulunan köyde "Hasan Dede" ziyareti vardır. "Zorban" adı ile de anılan köyün, ilçeye uzaklığı 10 km. olup, 453 nüfusludur. "Orta", "Azaplar" ve "Kabaklar" adında üç mahallesi vardır. Çam ormanları ile çevrili köy, suları ve doğal güzellikleri ile zengindir. Sobran Deresi'nin kenarlarına teras yapılarak ağaçlandırılıp korunmaya alınmış "Dokuz dolanbaç" da piknik sahası olmuştur. Orman köyüdür. 
Soğukkuyu  
Eskişehir-Nallıhan yoluna 2 km. mesafede, ikinci yerleşme yeri olan köy, ilçe merkezine 40 km. uzaklıkta ve 99 nüfusludur. Orman köyüdür.
Subaşı  
Yamaç yerleşmesi ve "Çandarlı" köyü karşısında olan köyün ilçeye uzaklığı 33 km. olup, 42 nüfusludur. Osmanlı döneminde "subaşılık" (askeri idari birim) merkezi olan köyde bir hamam kalıntısı; köyün girişinde bulunan düzlükte de 1836 yılında vefat eden "Makam-ı Emin" el-hac es-Seyyid Mustafa Ağa'nın, 1848 yılında vefat eden "Nallu Karahisar Müdürü" el-hac Mustafa Ağa'nın, 1836, 1845, 1846, 1848, 1951 tarihli ve tarihi okunamayan, hatları güzel, beyaz mermerden on ikiye yakın Osmanlı dönemi mezar taşı bulunmaktadır. Orman köyüdür.

 
Tekirler  
Bolu il sınırına yakın, düz yerleşme olan köyün ilçeye uzaklığı 65 km. olup, 278 nüfusludur.


 
Tekke  
İlk yerleşmelerden olan köy, tepe üstü düzlük yerleşme olup, ilçeye uzaklığı 21 km. ve 89 nüfusludur. Tabduk Emre'nin kızı "Bacım Sultan" türbesi ve camii vardır. Ayrıca bol miktarda Roma ve Bizans dönemi antik malzeme bulunmaktadır. Meşhur "Koçcağız suyu" ve Osmanlı dönemi kitabeli mezar taşları vardır. Orman köyüdür.
Tepe  
"Gökçekaya Barajı" yakınında, yamaç yerleşmesi olan köyde geleneksel mimari korunmaktadır. İlçeye uzaklığı 25 km. olup, 52 nüfusludur. Ayrıca "Yukarı Tepe" mahallesi vardır. Orman köyüdür.

 
Uluhan  
Eski adı "Köstebek" olan köy, Nallıhan-İstanbul karayolu üzerinde, Türklerin ilk iskan yerlerinden olup, antik ulaşım yolları üzerinde, ilçeye uzaklığı 35 km. olup, 169 nüfusludur. Osmanlı sadrazamı Nasuh Paşa tarafından 17. yüzyılda yapılmış "Nasuh Paşa Camii" ve han kalıntıları vardır. Orman köyüdür.
 
Uluköy  
Beypazarı ilçe sınırına yakın, "Aladağ çayı" vadisinde ve düzlükte, ilçeye uzaklığı 33 km. olup, 184 nüfusludur. Orman bitişiği köylerdendir. Geleneksel mimari özellikleri korunan bir köydür.

 
Uzunöz  
Bolu il sınırına yakın, Nallıhan- Seben karayoluna 4 km. mesafede, ilçeye uzaklığı 12 km. olup, 300 nüfusludur. Orman bitişiği köylerdendir. Ayrıca "Oklalar" ve "Çomak" mahalleleri vardır.
 
Yakapınar  
Eski adı "Şıhlar" olan köy, yamaç düzlüğü yerleşmesidir. Köyün ilçeye uzaklığı 7 km. olup, 176 nüfusludur. Orman köyüdür.
Yenice  
Eskişehir-Nallıhan karayoluna 2 km. mesafede, Eskişehir il sınırına ve Sakarya nehr i üzer inde yapılan "Yenice Barajı"na yakın olan köyün ilçeye uzaklığı 65 km. olup, 462 nüfusludur. Yeniceköy, arkeolojik yönden de zengin olup, "Kale kayası" mevkiinde Roma döneminde iskan görmüş antik bir kale-akropol, "İspabeleni" mevkiinde, iki adet "tümülüs" bulunmaktadır. Ayrıca Sağlık Ocağı vardır. Orman bitişiği köylerdendir.
 
Yeşilyurt  
Eski adı "Harami" olan köy, "Karakuz" tepesi yamaçlarında ve dere içinde, geleneksel mimari korunmakta, ilçe merkezine uzaklığı 30 km. olup, 72 nüfusludur. Orman köyüdür.
Yukarı Bağdere  
 Eskişehir-Nallıhan karayoluna 3 km. mesafede, ilçeye uzaklığı 30 km. ve 91 nü usludur. "Yalacık" mevkiinde "tümülüs" bulunmaktadır. Ayrıca Nallıhan- Eskişehir karayolu üzerinde "Oyma ağaç" mahallesi vardır. Orman köyüdür.


 
Yukarı Bağlıca  
Eskişehir-Nallıhan karayoluna 4 km. mesafede, yamaç yerleşmesi olan köyün ilçeye uzaklığı 9 km. olup, 110 nüfusludur. Orman bitişiği köylerdendir.
Yukarı Kavacık  
Eskişehir-Nallıhan karayoluna yakın, dere içi yamaç yerleşme olan köyün ilçeye uzaklığı 22 km. olup, 70 nüfusludur. Orman köyüdür.Bilgiler
 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yayınları
 ADIM ADIM ANKARA   kitabından alınmıştır
 
 alınmıştır
 
   

 

 


REKLAM AÇIKLAMALARI
ankara firmalar, şehir rehberi,ankarada nereye gitsek ,ankarada aktiviteler, ankara etkinlik,ankara events, ankarada gezilecek yerler,